Găleata cu apă rece

Raican Dan presedintele Asociatiei Antiparkinson doreste sa continue provocarea  numita „Galeata cu apa rece”, in care diferite personalitati sunt udate cu apa rece ca gheata ca parte a unei campanii caritabile pentru bolnavii cronici afectati de diverse maladii cum este si cea de Parkinson.
In acest sens in data de 26 august orele 12 dl. Raican Dan va fi udat cu traditiona galeata cu apa rece ca ghiata la Statuia lui Decebal din Centrul Devei.
Prin  acest gest se doreste atentionarea societatii civile in existenta unor maladii care sunt nevindecabile cum este si Boala Parkinson, advertismentul dorind sa fie tras ca urmare a sinuciderii actorului Robin Williams (depistat cu boala parkinson)
„Invit prin gestul meu ca bolnav de parkinson de 12 ani sa reamintesc clasei politice de existenta in continuare a stelutelor la eliberarea medicamentelor (respectiv impunerea ca eliberarea unor medicamente sa fie facuta de o comisie din cadrul Caselor de Asigurari de Sanatate) ce se poate rezolva doar printr-o hotarire de govern.
Totodata nominalizez pentru continuarea „ Galetii cu apa rece”  pe prezidentiabilul Victor Ponta, producatorul TV Catalin Mereuta si  Dan Terteci initiatorul campaniei Premianti fara premii.”